Pazar, Haziran 10, 2007

Msn şifresi çalanları tespit etmek

http://www.milliyet.com.tr/2007/06/10/son/sonyas05.asp

MSN şifrelerinizi çalanları nasıl tespi edeceksiniz?
Kişisel haberleşme ve sohbet programı MSN şifresi çalınanlara iyi haber. Ankara Adliyesi, MSN şifresinin çalındığı iddiasıyla kendilerine yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.
Teknolojinin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden yapılan haberleşmelerde büyük oranda bir artış meydana geldi. İnternet üzerinden yapılan haberleşmelerin büyük bir bölümünü de kullanıcıların karşılıklı kullandığı MSN programı oluşturuyor. Ankara Adliyesi Cumhuriyet savcıları, son dönemlerde kendilerine ’MSN şifremi çaldılar’ şeklinde başvuruların yapıldığına dikkat çekerek, "MSN şifresini kimin çaldığını ve kullandığını kısa sürede tespit edebiliyoruz" haberini verdi.
MSN şifre hırsızları hakkında bilişim suçlusu işlemleri yaptıklarını belirten yetkililer, MSN şifresini çalanları nasıl yakaladıklarını da şöyle anlattı:
"Microsoft Corporation’un Türkiye Temsilciliği İstanbul’da. Bu şirkete yazı yazarak, şifresi çalınan kişinin adresini kullanan kişilerin IP numaralarının tarih, ve saat detayları ile birlikte savcılığımıza gönderilmesini rica ediyoruz. Yaptığımız başvuru üzerine şirket, IP noların, tarih ve saatlerin olduğu dökümü bize gönderiyor. Daha sonra IP noları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz"

ANKA

2 yorum:

hayali dedi ki...

güzel bi olay ama ne gereği var
altı üstü bi msn adresi

Enisk dedi ki...

Alt tarafı bir msn adresi ama artik insanlari tanimlayan bir kimlik haline geldi. Yani senin msn adresini kullanarak, arkadaşlarınla sanki senmişsin gibi konuşabilir, onlardan borç alabilir, yasadışı bazı etkinliklerde bulunabilir veya daha ciddi kavgalara da yol açabilir :)