Salı, Ekim 16, 2007

Başkasının ağı / sistemi üzerinde güvenlik açıkları aramak


Bir başkasının ağı ve sistemi üzerinde güvenlik açıkları aramak için tarama ve denemeleri yapmak?
Bu süreç ne kadar yasal, ne kadar etik (ethic)?
Bu konuyu ULAK-CSIRT olarak aramızda tartıştık.
Benim fikrim, böyle bir eylem gerçekleştirilecekse öncelikle ilgili kurumdan izin alınması ve bilgilendirilmesi gerektiğidir.
ULAK-CSIRT'den Gökhan Eryol 'un bu konudaki yorumlarını iletmek istiyorum.

"Başkasının ağı/sistemi üzerinde güvenlik açıkları aramak" konusunda Turkiye'de netlik kazanmış bir durum bildiğim kadarıyla yok.
Ama, TF-CSIRT eğitimde öğrendiğim kadarıyla bu durum ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Genel yaklaşım bu tarz hareketlerin yasadışı olması gerektiği yönünde olmakla beraber, kanunlarında net olarak bunun yasak oldugunu yazan ülke sayısı az. Ama tersini yazan ülkeler var, örneüin Ingiltere kanunlarına göre, bırakın port taramayı DOS yapmak dahi serbest, DDOS ise açıkça yasaklanmış. Tartışılan bir diğer konu ise, şifre koyulmamış sistemi kıran kişinin suçlu sayılıp sayılmaması. Hatırladığım kadarıyla Almanya'da da suçlu sayılmamakta.

Sonuç ise, böyle bir aktivite içerisine girecekseniz, karşı tarafin sistemine zarar verip vermediğinize göre durum değişiyor. Eger zarar verilmiyorsa, yasal anlamda sıkıntı olmaması ihtimali yüksek. Ama zarar veriliyorsa, verilen zararın büyüklüğüne göre zaten mevcut TCK'ya göre yargılanmanız söz konusu. Öyle bir yargı ile karşılaşıldığında, kapısı açık bırakılan eve girip bir sorun var mi diye kontrol eden güvenlik görevlisi (veya kapıcı) ile, girip de birşey çalan hırsız arasında değisen analojinizi, düzgün bir şekilde mahkemede anlatabilmeniz gerekiyor. Her durumda, yapacağınız işi tanımladıktan sonra ikinci yapacağınız iş, avukatınızla, hukuk müşavirliğinizle görüşmeniz ve onların görüşü doğrultusunda hareket etmeniz gerektiği. Zira yargılanmanız soz konusu olursa sizi savunacak kişiler onlar ve işin başında onların görüşünü olumluya çeviremiyorsanız bu işe hiç başlamamanızda fayda var.

Gökhan Eryol / ULAK-CSIRT

Hiç yorum yok: